Jak vybrat parfém

Co je parfém, toaletní voda a kolínská voda?

Označení produktu jako parfém, parfémovaná voda, toaletní voda, kolínská voda (voda po holení) určuje dle příslušných norem, jaký je obsah vonné parfémové kompozice v daném produktu. Zjednodušeně se dá říci, že čím vyšší tento obsah je, tím silnější je vůně a tím déle vůně vydrží. Tímto pravidlem se ale nedá řídit u všech parfémů.

Díky různosti složení může být kořeněná toaletní voda mnohem intenzivnější, než třeba citrusová parfémovaná voda s vyšším podílem vonné parfémové kompozice. Intenzitu vůně kromě tohoto podílu výrazně ovlivňuje i samotné složení produktu.

Pokud ale budeme porovnávat stejný produkt ve verzi toaletní voda a parfémovaná voda, např. Hugo Boss no. 6 a Hugo Boss No. 6 Intense, můžeme říci, že parfémovaná voda této vůně bude intenzivnější a vydrží déle, než voda toaletní.

Zvláštní kategorií jsou čisté parfémy. Jedná se o velmi silné a koncentrované vůně, kterých na trhu nenajdeme mnoho, jelikož je vyrábí většinou jen specializovaní výrobci. Vůně jsou velice silné a intenzivní. Vydrží většinou celý den, ale na denní používání se díky své intenzitě příliš nehodí. Navíc je jejich cena zpravidla nejvyšší.


Kolínská voda Toaletní voda Parfémovaná voda Parfém
Label.men Cologne Hugo Boss No. 6 DKNY Be Delicious Lady Korloff Intense

 

Parfém (extrakt, P) – obsahuje 15%-30% vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu.
-nabídka ZDE
Parfémovaná voda (Eau de Parfum, EDP) – obsahuje 8%-15% vonné parfémové kompozice v cca 85%-90% lihu.
-nabídka ZDE
Toaletní voda (Eau de Toilette, EDT) – obsahuje 4%-8% vonné parfémové kompozice v cca 80% lihu.
-nabídka ZDE
Kolínská voda (Eau de Cologne, EDC) – obsahuje 3%-5% vonné parfémové kompozice v cca 70% lihu.
-nabídka ZDE


 

Výdrž parfému

Výdrž parfému je hodně individuální, ale obecně závisí na několika faktorech. Z pravidla intenzivnější vůně s vyšším podílem vonné kompozice (parfémy, parfémované vody) vydrží déle, než třeba toaletní vody. Nemusí to být ale vždy pravidlem.

U parfému také rozlišujeme 3 části – hlavu, srdce a základ, podle toho, které vůně se z parfému kdy uvolňují.

Hlava – vysoké tony jsou ty první, které po aplikaci ucítíme. Hlava parfému utvoří prvotní dojem, a proto je na ni kladen velký důraz. Doba trvání se pohybuje od 2 až do 15 minut.
Srdce – po odeznění hlavy parfému nastupují střední tóny, které voní většinou 2-3 hodiny po aplikaci.
Základ – nízké tóny prchají z parfému velice pozvolna a doba trvání bývá až 8 hodin, ale nejsou výjimkou parfémy působící i 10 a více hodin.

Např. vůně Korloff No Ordinary Man parfémovaná voda s kořeněnou vůní na první dojem voní růžovým pepřem, yuzu, bergamotem, badyánem – tyto složky tvoří tzv. hlavu. V srdci parfému po chvilce ucítíme fialku, myrhu a lískový ořech. Po pár hodinách se rozvoní základ vůně, který tvoří kůže, pačuli, vetiver a pižmo.